چند درصد قطعات خودرو در داخل تولید می شود

محمدرضا نجفی درباره پرداخت تسهیلات ۵ هزار میلیارد تومانی به خودروسازان اظهار کرد: پرداخت این تسهیلات از سوی بانک ها آغاز شده و تاکنون حدود ۳۰ درصد از تسهیلات را پرداخت کردند. رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی درباره حجم مطالبات قطعه سازان از خودروسازان افزود: در حال حاضر برآوردهای صورت گرفته حاکی است خودروسازان ۲۳ هزار میلیارد تومان به قطعه سازان بدهی دارند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بزرگترین مشکل نقدینگی است، گفت: اگر نقدینگی واحدهای تولیدی تامین شود مشکلات قطعه سازان برطرف می شود و می توانند به تولید خود ادامه دهند. نجفی منش با بیان اینکه در تولید هر خودرو حدود ۸ هزار قطعه استفاده می شود، بیان کرد: روزانه خودروسازان کشور ۴ هزار دستگاه خودرو تولید می کنند که با یک حساب سر انگشتی مشخص می شود چه حجم زیادی از قطعات در روز تولید و تحویل داده می شود.

رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی درباره تاثیر کرونا بر تامین قطعات وارداتی گفت: شیوع کرونا در تامین قطعه بی تاثیر نیست و مشکلاتی ایجاد می کند اما نمی توان گفت، ذخایر قطعات تا پایان اسفندماه به پایان می رسد.وی ادامه داد: قبل از آغاز تحریم ۶۵ درصد قطعات در داخل کشور تولید می شد، اما اکنون این رقم به ۸۵ تا ۹۰ درصد رسیده است.نجفی منش تصریح کرد: اگر نقدینگی تامین شود و فروش با قیمت حاشیه بازار باشد خودروسازان می توانند پول قطعه سازان را پرداخت کنند.رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی با اشاره به قیمت مواد اولیه اظهار کرد: مواد اولیه داخلی جهش قیمتی زیادی دارند که امیدواریم دولت بتواند با نظارت دقیق این جهش ها را کنترل و به حداقل برسانند.وی تاکید کرد: اختلاف قیمت کارخانه و بازار موجب افزایش قیمت ها شده است اگر دولت اجازه دهد فروش های فوری بر اساس حاشیه بازار صورت گیرد، حجم تقاضای کاذب کاهش می یابد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.