1398072910401020518716724

واشر سرسیلندر

معمولا در بین مباحثی که در مورد خودرو و موتور آن انجام می‌شود، یکی از قطعاتی که زیاد در مورد آن می‌شنویم، واشر سرسیلندر است که بعضا دیده می‌شود افراد بدون اطلاع از وظایف آن و همچنین جایگاه آن در خودرو، اهمیت زیادی به آن نمی‌دهند.

اگر بخواهیم به صورت کلی در مورد واشر سرسیلندر صحبت کنیم باید بگوییم یکی ازمهم‌ترین قطعات پیشرانه خودرو است. که ادامه کار موتور خودرو به سلامت این قطعه بستگی دارد. تاثیر این قطعه در کارکرد خودرو بسیار بالاست و یکی از موارد مهم در کیفیت خودرو به شمارمی‌رود.

جایگاه این قطعه در خودرو در میان سیلندر و سرسیلندر قرار دارد. واشر سرسیلندر وظیفه یکپارچه کردن فضای بین سیلندر و سرسیلندر را بر عهده دارد. تا از فرار گاز از محفظه احتراق، نشت آب از کانال‌های آب و نشت روغن از کانال‌های روغن در هنگام کارکردن موتور و بالا پایین رفتن پیستون‌ها جلوگیری کند.

جنس این قطعه از مواد نسوز و بسیار با کیفیت تهیه شده است. جای‌گیری آن در بین بدنه موتور و سرسیلندر باعث می‌شود نیاز به با کیفیت بودن این قطعه بیش از پیش شود. به همین دلیل گفته می‌شود که برای خرید این قطعات مهم صرفا از محصولات با کیفیت و قابل شناسایی استفاده شود تا از اتفاقات ناگوار بعدی جلوگیری شود.

لازم به ذکر است که یکی از وظایف اصلی واشر سرسیلندر در خودرو عدم اختلاط آب و روغن می باشد که احتمالا در صحبتهای رانندگان و تعمیرکاران شنیده باشید. همچنین فضای اتاقک احتراق توسط این قطعه آب‌ بندی می‌شود و اجازه اختلال در عملکرد موتور را نمی‌دهد.

یکی دیگر از موارد مهم که باعث می‌شود برای رانندگان ایجاد نگرانی کند سوختن این قطعه است که بسیاری از افراد را دچار مشکل کرده است.

سوختن واشر سرسیلندر به اصطلاح به دفرمه شدن واشر می‌گویند که این امر موجب از بین رفتن آبندی مابین سیستم‌های مختلف موتور خودرو می‌شود.
واشر بین بدنه موتور و سر سیلندر با ترکیب مواد نسوز و مقوای مقاوم در مقابل حرارت و لایه فولادی تشکیل شده است که ضمن یکپارچه کردن سر سیلندر به بدنه موتور اجازه می‌دهد تا گردش روغن و آب بدون امکان مخلوط شدن صورت گیرد و نیز فضای سربسته اتاقک احتراق را آب بندی کند.

نکته‌ای که برای جلوگیری از این اتفاق لازم است بدانید، این است که این قطعه همانند بسیاری از قطعات دیگر خودرو نیاز به تعویض دوره‌ای دارد. تعویض این قطعه به دلیل استهلاک یک امر رایج بوده و در صورت عدم دقت به این موضوع، باید منتظر سوختن واشر بود، که دیگر قابلیت آب‌بندی و جلوگیری از اختلاط آب و روغن را در موتور، از دست می‌دهد و صدمات بسیار پر هزینه‌ای به موتور و خودرو وارد می‌کند.

نشانه‌های سوختن واشر سرسیلندر چیست؟

مخلوط شدن آب با روغن

دیر روشن شدن و بد کار کردن موتور

تولید بخار سفید در هنگام کار موتور

داغ کردن موتور

کم شدن قدرت و کشش موتور

چه هنگام واشر سرسیلندر می‌سوزد؟

کم بودن آب رادیاتور

گرفتگی مجراهای گذر آب در موتور

خنک نشدن آب رادیاتور در اثر رسوب یا نقص فنی در پروانه‌ی هوا

وجود نقص فنی در ترموستات

عدم گردش آب در سیستم خنک کننده ی موتور بدلیل نقص فنی واتر پمپ

پیچ خوردگی شیلنگهای ورودی و خروجی آب رادیاتور

رانندگی مداوم و طولانی در ترافیک یا فشار زائد بر موتور در فصل گرما

اقدامات اولیه بعد از سوختن واشر سرسیلندر:

بسیاری از رانندگان با کاهش قدرت موتور متوجه این موضوع می‌شوند. دمای موتور خودرو به صورت غیرطبیعی بالا می‌رود. مخلوط شدن آب و روغن موتور و مشاهده هر یک از موارد در دیگری نشانه بارز سوختن واشر سرسیلندر است.
بعضی از رانندگان از استارت بد خودرو خود می‌گویند. پیشرانه خودرو به طرز قابل توجهی عملکرد ضعیفی دارد.
کشش خودرو به طرز قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.
همچنین اگر خودرو را روشن کرده‌اید و پیشرانه به صورت کامل داغ شده است و از اگزوز دود سفید بیرون می‌آید، این یک هشدار برای شماست که واشر نیم سوز شده و به زودی فاجعه ای در انتظار خودروی شماست!
در صورت مشاهده هر کدام از نشانه‌های بالا حتما در مراجعه به تعمیرگاه نسبت به این قطعه تردید نکرده و حساس باشید، آن را مورد بررسی قرار دهید.
در صورت مشاهده نیم سوز بودن قطعه، حتما نسبت به تعویض آن اقدام کنید، زیرا با ادامه این روند امکان سوختن موتور و آسیب جدی به کل سیستم از جمله رینگ و پیستونها و هزینه های گزاف تعمیر موتور بسیار بالاست.

انتخاب بهترین واشر سرسیلندر برای خودرو

در انتخاب بهترین واشر سرسیلندر برای خودروی خود به نکات زیر توجه فرمایید:

از فروشنده معتبر خرید فرمایید.

جنس واشر سرسیلندر مشخص و مواد نسوز آن از مواد نسوز مرغوب باشد. برای مثال واشر سرسیلندر ارائه شده توسط شرکت زرین قطعه با بهترین نوع مواد نسوز آمریکایی تولید شده است.

با توجه به توصیه تعمیرکار نوع و ضخامت واشر سرسیلندر را انتخا نمایید.

از واشر سرسیلندرهایی که طراحی آن ها استاندارد و بهینه شده و بیشترین تطابق با موتور خودروی شما دارند استفاده نمایید.

در صورتی که به واشر سرسیلندر مناسب برای خودروی خود نیاز دارید واشر سرسیلندر زرین قطعه – اورتک (تولید شده با مواد نسوز آمریکایی) را در اینجا مشاهده فرمایید. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.