نکات مهم هنگام نصب واشر سرسیلندر اورتک

برای اینکه واشر سرسیلندر اورتک به درستی فضای بین سیلندر و سرسیلندر را آب بندی نماید لازم است به میزان ۳ دهم میلیمتر پرس شود یا به اصطلاح جمع شود. برای این واشر ها به منظور افزایش مقاومت در مقابل حرارت یک مرحله پرس گرم در کارخانه انجام می شود. در این مرحله واشر به اندازه ۰/۱۵ میلیمتر پرس میشود تا منافذ داخل واشر از بین رفته و مقاومت آن بیشتر شود در نتیجه فقط به میزان ۰/۱۵ میلیمتر در هنگام نصب امکان فشرده شدن واشر وجود دارد و برای نصب واشر باید حساسیت بیشتری نسبت به واشرهای معمولی در نظر گرفته شود.

به این منظور نکات زیر از اهمیت زیادی برخوردارند:

  • گریس زدن به زیر تاج پیچ سرسیلندر ( گل پیچ یا آچارگیر پیچ)

زیر تاج پیچ که با سرسیلندر درگیر است و ایجاد اصطکاک می کند (یا به اصطلاح ترمز می کند) باید گریس زده شود تا پیچ به درستی و به اندازه کافی سفت شود. در بسیاری از خودروهای روز دنیا به منظور جلوگیری از ایجاد اصطکاک بین پیچ سرسیلندر و سرسیلندر از نوعی واشر پولکی استفاده میشود ولی برای موتور پژو ۴۰۵ این نوع واشر پولکی وجود ندارد. این نوع واشر پولکی در شرکت زرین قطعه تولید شده و شما می توانید آن را سفارش دهید. جنس آن از نوع فولاد CK45 آلمانی است و مراحل ماشینکاری و آبکاری روی آن مجددا انجام شده تا سختی بالاتری از پیچ داشته باشد و پیچ روی آن سُر بخورد و در آن فرو نرود. حتما توجه داشته باشید نکته ای که در انتخاب این نوع واشر پولکی وجود دارد این است که باید سختی بالاتری نسبت به پیچ سرسیلندر داشته باشد. تا زمانی که واشر پولکی مذکور در دسترس شما نیست بهتر است جهت جلوگیری از ایجاد اصطکاک بین قسمت آچار گیر پیچ سرسیلندر و سرسیلندر از گریس استفاده شود.

  • تمیز نمودن رزوه های جا پیچ سرسیلندر

بسیاری از تعمیرکاران حرفه ای برای مطمئن بودن از تمیزی و سالم بودن جاپیچ ها از پیچ های شیار داری که به صورت ابتکاری تهیه نموده اند استفاده می کنند. به این صورت که ابتدا جا پیچ را در دو مرحله به وسیله پیچ شیاردار و بنزین تمیز می نمایند و سپس به وسیله یک پیچ سالم و روغن ترمز رزوه ها را در یک مرحله روان می نمایند تا از سفت شدن پیچ اطمینان حاصل نمایند. در هر صورت شما باید مطمئن شوید گشتاور ۱۱ کیلویی که برای بستن پیچ سرسیلندر اعمال می شود به طور کامل به واشر وارد می شود و آن را به مقدار مورد نیاز فشرده می نماید.

  • اطمینان از کیفیت پیچ اصلی

توصیه شرکت زرین قطعه این است که در هنگام تعویض واشر حتما از پیچ های نو و باکیفیت استفاده شود. پیچ نباید هنگامی که گشتاور لازم به آن وارد می شود تغییر حالت دهد یا به اصطلاح کشیده شود. یعنی جنس فولاد پیچ بسیار مهم است. همچنین رزوه های پیچ باید صاف و صیقلی باشد. بعضی از پیچ های موجود رزوه های زبر دارند که این زبری باعث می شود رزوه پیچ با رزوه جاپیچ اصطکاک داشته باشد و از پرس شدن واشر جلوگیری می کند. همچنین در پیچ های مرغوب زیر گل پیچ ماشینکاری شده و با نشیمنگاه پیچ روی سرسیلندر زاویه صفر دارد ولی در پیچ های نامرغوب گل پیچ زاویه تا یک درجه دارد که همین زاویه باعث فرورفتن گل پیچ در سرسیلندر و جلوگیری از سفت شدن پیچ میشود و در نتیجه واشر به درستی پرس نمی شود. پیچ هایی که توسط شرکت زرین قطعه عرضه می شود تمام ویژگی های یک پیچ مرغوب را دارند و شما با خیال راحت می توانید از آن ها استفاده نمایید.

  • برای نصب صحیح واشر سرسیلندر اورتک پیچ سرسیلندر باید ۱۱ کیلو کشیده شود.

یک روش مطمئن برای این کار بستن پیچ در سه مرحله ۶.۵ کیلو ، ۹ کیلو و ۱۱ کیلو به صورت حلزونی است.

البته باید توجه داشته باشید بلوک سیلندر و جاپیچ ها کیفیت لازم را داشته باشند و پوسیدگی نداشته باشند.

  • از صافی کف سیلندر و سرسیلندر و طراز بودن بوش ها اطمینان حاصل نمایید.

با توجه به نکات بالا میتوانید واشر سرسیلندر اورتک را با اطمینان نصب نمایید و از کیفیت آن به مدت طولانی بهره مند شوید.